Továrna na utopii


Interaktivní rodinná výstava inspirovaná utopickými díly Karla Čapka

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský, Tereza Vašíčková
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková, Kamil Bělohlávek, Karel Czech, Jan Čtvrtník, Robert Smolík, Antonín Šilar
Architektonické řešení výstavy: Tereza Vašíčková
Sound design: Jan Čtvrtník
Odborná konzultace: Adam Langer
Lektorský program: Anna Hrnečková, Jana Nechvátalová, Klára Svobodová
Grafické řešení: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová, Martina Štetinová
Spolupráce na instalaci a výrobě: Dílny a technici Divadla Drak

Datum zahájení: 6. 10. 2021
Datum ukončení: 31. 8. 2022


Autorská interaktivní rodinná výstava zabývající se utopickými motivy v díle Karla Čapka navazuje na divadelní inscenaci R.U.R. 2.0 věnovanou příležitosti stoletého výročí prvního uvedení legendárního Čapkova díla.

Výstava vychází z děl Továrna na absolutno, Krakatit, Válka s mloky, R.U.R. a Věc Makropulos. Čapek se ve svém dystopickém díle vyslovuje k tématům, která v jeho době měla nádech sci-fi, ale dnes se po sto letech velmi přiblížila každodenní realitě. Ať už se jedná o věčně hledání dlouhověkosti či dokonce nesmrtelnosti, které získalo novou podobu v genetické manipulaci či postupném přesunu našich životů do virtuálního prostoru, pátrání po nových zdrojích energie, vývoj stále dokonalejších zbraní, automatizaci, robotizaci, umělou inteligenci, hledání udržitelné enviromentální rovnováhy či dnes tolik aktuální ohrožení novými dosud neznámými zdravotními hrozbami, obrazy všech těchto témat lze v Čapkově díle snadno vystopovat. Čapek se jako humanistický autor věřící v lidskou racionalitu ve svých vesměs katastrofických vizích na jedné straně zjevně obdivuje vědecko-technickému pokroku, na druhé straně však zároveň varuje před jeho nezamýšlenými a potenciálně fatálními důsledky. A etické otázky, které tím nastoluje, se ve svém základu nijak neliší od etických otázek, které si musíme klást i dnes.

Naším cílem je dát dětským návštěvníkům příležitost tato témata tvořivě a hravě objevovat. Výstavu proto bude tvořit šest interaktivních instalací počítajících s jejich aktivní účastí, vytvořených šesti různými autory, používajícími různorodé vyjadřovací prostředky a reprezentující odlišné pohledy na společné téma. Autory vystavených objektů a instalací je pět divadelních scénografů – Kamil Bělohlávek, Karel Czech, Robert Smolík, Antonín Šilar, Tereza Vašíčková, a hudební skladatel Jan Čtvrtník. V interaktivních objektech se tak propojí výtvarné vyjadřovací prostředky s divadelností, hravostí a metaforičnost typickou pro loutkové divadlo.

K výstavě vzniknou lektorské programy a workshopy, které tvoří nedílnou součást dlouhodobé koncepce programové nabídky Labyrintu Divadla Drak, kterou je propojování umění a vzdělávání.



Hradec Králové

Labyrint divadla Drak DIVADLO DRAK a MIFD

Tato akce již proběhla. Zatím není žádný další termín.

Provozovatel webu hradeckralove.cz neručí za správnost uvedených údajů. Termíny konání jsou do systému zadávány obvykle s několikadenním předstihem a není v našich silách reagovat na možné změny termínů, pokud nás na ně sám provozovatel neupozorní. V případě, že máte pochybnosti, kontaktujte přímo pořadatele akce. Děkujeme
Při vytváření přehledu kulturních akcí využíváme mimo jiné i stránky Turistického informačního centra www.hkinfo.cz.
Více informací a program

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Další kulturní akce

FC Hradec Králové – MFK Karviná

více 31.3.2024 :  Malšovická aréna, Hradec Králové (Sport)
Zavřít okno

Nahlásit špatný termín


Vložit kulturní akci

Mohlo by se hodit
Doporučujeme